Member Login
Toggle navigation
Our District
District Organization
The Document Center
About our District Governor Rev. Dr. J. Loren Russell
About DGE Syed Alirahi
About DGN Garrett Capobianco
About DGND Maksud Chowdhury
About IPDG, Martin Schulman
About Vice-Governor Mahbub Ahmad
Past District Governors
Newsletters
DEI Newsletters
District Newsletter Archives
Awards & Recognitions
2021-22 District Awards
2022 Service Above Self Award
2020-21 Awards Received from Zone
2020-21 Presidential Citation - 21 Clubs
2021 Lifetime Achievement Award - PDG Andy Morzello
2021 Rotarian of the Year Award - Bina Ahmad
2021 Rotarian of Vision Award - Jason Gonzalez
2020-21 Distinguished Service Award Honorees
Rotary's Guiding Principles
Rotary International Board Decisions
Scenic District 7230
Our Clubs
Club Directory and Contacts
Rotarians in Action
Resources for Clubs
Rotary Monthly Themes
Tools & Training
2022 Pre-PETS
Rotary University
Meeting Protocol Tips
ClubRunner Training
Rotary Leadership Institute (RLI)
Member Engagement During the Pandemic
Zoom Tips & Tricks
Useful Contacts
Rotary Club Central
Member Search (Login Required)
Club IRS & Insurance Info
RI Insurance for Clubs
Mbrs Only: Budgets
Club Status with the IRS
US Treasury Tax Status Determination
Young Leaders
Rotary Youth Leadership Awards
Rotary Youth Exchange
Photo Albums
2023-24 District Team Installation
2021-22 District Team Installation
2019-20 District Leadership Get-together
2019 Zone Institute
2019 District Training Assembly
2019-20 District Team Installation
2018 Zone 24 & 32 Conference
Youth Exchange Information Program
2018 District Installation
2018 Training Assembly, Bermuda
2018 Training Assembly New York
2017 Public Image Seminar
2017 Zone 24 & 32 Institute
2017-18 District Installation
Grants
District Grants
Global Grants
New Member Grant
Events
District Calendar
World Polio Day
Services
Ethics & Dispute Resolution
District Public Image
Training (ClubRunner)
RI Insurance Information for Clubs
Useful Contacts at RI
My Clubrunner
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2019-2020
Next Year >>
District Governor
Mahbub Ahmad
District Governor
Yonkers-East Yonkers
District Executives
Gregory Arcaro
Vice-Governor
Yonkers-East Yonkers
Mary Shackleton
District Governor Elect
Metro New York City
George McKinnis
District Governor Nominee
Bronxville
Marty Schulman
District Governor Nominee Designee
Bronxville
Vincent Coakley
District Secretary
Port Chester-Rye Brook
Peter De Nicola
District Treasurer
White Plains
George McKinnis
District Counsel
Bronxville
District Officers and Directors
Gregory Arcaro
District Trainer
Yonkers-East Yonkers
Lora Archer
District Rotary Foundation Committee Chair
Rye
Marty Schulman
District Membership Committee Chair
Bronxville
Eric Storberg
Budget & Finance Committee Chair
South Shore
Amir Asadi
Public Image Committee Chair
Bronx Rotary
Mary Shackleton
District Foundation Annual Fund/EREY Chair
Metro New York City
Robert Neshovski
Director of Technology
Metro New York City
David Schribman
District Grants Subcommittee Chair
White Plains
Taylor Eskew
District Foundation Stewardship Subcommittee Chair
Chinatown
Andrew Morzello
MAP & By-laws Review Committee Chair
White Plains
Eileen Gallagher
Polio Plus Committee Co-Chair
Chappaqua
Mayra Tepan
Polio Plus Committee Co-Chair
Yonkers-East Yonkers
David Del Monte
RYLA Sub-Committee Chair
New York
Sully Sullivan
On To Bermuda Committee Chair
Sandys
Francis Okelo
International Committee Chair
New Rochelle
Matts Ingemanson
Friendship Exchange Sub-Committee Co-Chair
Yonkers-East Yonkers
Sundra Lee-Ingemanson
Friendship Exchange Sub-Committee Co-Chair
Yonkers-East Yonkers
Bina Ahmad
Team Installation Committee Co-Chair
Yonkers-East Yonkers
David Schribman
Team Installation Committee Co-Chair
White Plains
Kate Fanese
District Conference Co-Chair
New Rochelle
Mary Shackleton
District Conference Co-Chair
Metro New York City
Sandy Wolstein
District Registrar
Bronx Rotary
Mayra Tepan
Events Sub-Committee
Yonkers-East Yonkers
Jahnbaz Almas
Rotaract Sub-Committee Chair
New York
Merva Faddoul
Peace Fellows Sub-Committee Chair
Metro New York City
J. Loren Russell
Diversity Sub-Committee Chair
Yonkers-East Yonkers
Rick Sherman
Youth Protection Officer
Bronx Rotary
Assistant/Area Governors
Gladys Muller
Area 1
Cortlandt Manor
John Ehrlich
Area 2
Chappaqua
Syed Alirahi
Area 3
Elmsford
Libby Hollahan
Area 4
White Plains
Gregory Arcaro
Area 5
Yonkers-East Yonkers
Mary Ciamarra
Area 6
Eastchester
Nadine Homann
Area 7 (New York City)
Metro New York City
Abdul Rehman
Area 8 (Staten Island)
Staten Island
Marvin Hanna
Area 9 (Bermuda)
Sandys